Co je to Halloween??

24. listopadu 2008 v 15:53 |  Halloween
Halloween je svátek, který se slaví poslední noc keltského roku, začínající západem slunce 31. října a trvající do východu slunce 1. listopadu. Je to nejmagičtější noc v roce, kdy předěl mezi světem živých a královstvím neživých je nejmenší. Název Halloween, tak jak jej známe dnes, vznikl až v 16. století z tak zvaného "All Hallows' Evening" - předvečera Dne všech svatých. Samotný Halloween je pouze slangová zkrácenina tohoto výrazu. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu aj. V této magické noci se posazovala svítící lucerna vyřezaná z tuřínu nebo tykve před krytý vchod do domu nebo přímo do okna. Jako zdroj světla byly používány hořící kousky uhlí, později se do dýní usazovala svíčka. Jedna legenda praví, že původní lampičky jsou spojovány s nenapravitelným Jackem, který se po smrti nemohl dostat ani do nebe, ani do pekla a byl zatracen k bloudění po zemi až do soudného dne se světýlkem, které lákalo ztracené poutníky do vřesovišť.
Když evropští osadníci (zvláště Irové) přijeli do Ameriky, objevili praktickou věc: zde rostoucí v Evropě neznámé dýně. Jsou větší a lépe se hodí pro vyřezávání než řepa používaná na starém kontinentě. Osadníci také s sebou přinesli některé své tradiční katolické zvyky, mezi nimi také již zmíněné svítilny na cestu pro zesnulé a tento svátek se v USA rychle ujal. Halloween tak nabral "druhý dech" a byl od 19. století slaven dokonce ještě více než dříve. Dýně měla vítat zemřelé předky, kteří vyhledávali pomoc u příbuzných a zároveň sloužit jako ochrana proti zlomyslným duchům. Předci měli mrtvým pomoci vstoupit do Země Mrtvých . Málokdo asi tuší, že Halloween má původ u Keltů. Jejich rok by se dal rozdělit na dvě části - na tu část, která oplývala hojností, plodností a úrodou a na druhou část - tu zimní a strašidelnou. A právě v listopadu
tato část roku měla začínat… Lidé v první listopadový den uctívali Anwinna - Boha Mrtvých. Jako ochranu před zlými duchy používali lidé také různé masky a převlékali se do starých hadrů.
Většinou se Halloween slaví dětmi, které se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem "Trick or treat" ("Koledu nebo Vám něco provedu") a koledují sladkosti.
JAK JE TO DNES?
Dnes si lidé nejen v anglicky mluvících zemích, vyrábějí svítilny z dýně a děti se nemohou dočkat okamžiku, kdy se převléknou za strašidla a budou chodit do domů s naučenou formulkou "trick or treat". Když majitel řekne "trick", děti mu musí předvést nějaký povedený kousek, který si připravily. Majitel domu jim většinou nadělí sladkosti a ovoce (to až dnešní doba s sebou přinesla také finanční odměnu a ovoce pak leckdy nahradí značková mikina či kolečkové brusle). Ačkoli do Česka tento svátek zatím příliš nepronikl a dáváme přednost spíše tradičním "Dušičkám", také u nás se s příznivci Halloweenu můžeme každý rok setkat.

- Zatímco jedni smrt oslavují, neboť věří v nesmrtelnost duše, druzí ji oplakávají. Ať už patříte do jedné či druhé skupiny, v tyto dny je třeba nejen vzpomínat na ty, kteří mezi námi již nejsou, ale také uvědomit si, jak žijeme své vlastní životy. Všechny překážky existují jen ve vaší hlavě. Věřte v nemožné... Život musíte žít, ne jej jen přežívat! Pojměte Halloween jako oslavu života a zúčastněte se některé z Halloween párty!
- Mimochodem: Víte, že dýně není zelenina ale ovoce?

(zdroj: Chci moc poděkovat Lennie, protože tohle celé je její dílo:) )
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama