Jack Rozparovač

26. listopadu 2008 v 19:07 |  Halloween
Abychom si opravdu užili strašidelný Halloween, povím vám zde něco o opravdovém vrahu a o způsobu jeho vraždění, protože se může stát, že právě duch vraha z tohoto vyprávění se může ukázat ve vašem okně a to zrovna na Halloween, protože jak jste slyšeli je předěl hranice mezi lidmi a neživými nejtenčí. Ale doufejte, že nikdo takový se za vaším oknem neobjeví, protože z toho co je tu napsané tuhne krev v žilách...
Ten, o kterém se zmíním, opravdu někde v 19.století existoval, a právě proto je tato povídka tak děsivá:

Jack Rozparovač

je to přezdívka, kterou získal sériový vrah (nebo vrazi) působící v převážně chudé čtvrti Whitechapel (Bílá kaple) a v přilehlých částech Londýna v druhé polovině roku1888. Jeho oběťmi byly ženy, které si vydělávaly na živobytí prostitucí. Typické Rozparovačovy vraždy byly spáchány na veřejných, nebo alespoň částečně veřejných místech. Vrah nejprve podřezal hrdlo oběti a poté zohavil mrtvolu. Někteří lidé věří, že vrah nejprve svoji oběť zaškrtil, aby je utišil. Fakt, že některé oběti měly vyříznuté vnitřnosti vedlo k poznatku, že vrah měl nejspíše nějaké znalosti z anatomie, vyznal se v chirurgickém řemesle a uměl zručně pracovat se skalpelem, břitvou anebo jiným ostrým nožem. Dodnes se tvrdí že byl vrah pravděpodobně lékař. Scotland Yard v této době obdržel asi 600 listin, ve kterých se autoři podepisovali jako Jack Rozparovač. Za pravé jsou však uznávané jen tři: "Vážený šéfe", "Smělý Jack" a "Z Pekla". Některé zdroje tvrdí, že pravý byl jen list "Z Pekla". První list, podepsaný jako Jack Rozparovač byl adresovaný Central News Agency, 27.září. Zvláštní je, že první list donesl na policejní stanici pravděpodobně sám Jack Rozparovač. Přepisy listů:

První list - Vážený šéfe
Vážený šéfe, každou chvíli čtu, že mě policie chytila, ale pouta mi zatím nenasadili. Musím se smát, když vidím, jak ze sebe děláte chytré a také tomu, že jste na správné stopě. Například ten vtip s Koženou Zástěrou mě opravdu pobavil. Mým cílem jsou prostitutky a budu je párat, pokud neskončím v poutech. Ta poslední fuška byla skvělá, té ženské sem nedovolil ani vykřiknout. Jak mě teď můžou chytit? Velmi mě to baví a chci se dat znova do práce. Třeba se o mých zvláštních zálibách znovu dočtete. Z poslední fušky sem si ve flašce od piva schoval krev na psaní, ale ztuhla jako lepidlo takže se s ní nedá psát. Doufám, že červený inkoust postačí. Ha ha. Další šlapce příště ufiknu uši, jen tak pro zábavu, co myslíte? Nechejte si tento list pro sebe dokud toho neudělám víc, potom to rovnou zveřejněte. Mám pěkný a ostrý nůž a jak dostanu šanci chci se dát hned do práce. Hodně štěstí.

Druhý list (pohlednice) - Smělý Jack
Vážený šéfe, když jsem vám dal ten tip nedělal jsem si srandu. Už zítra o smělém Jackovi budete číst. Tentokrát byly dvě. Ta první trochu pištěla, nemohl jsem ji hned dorazit. Neměl jsem čas jí odřezat uši pro policii. Díky že jste si ten poslední list nechal pro sebe, než jsem se dal zase do práce. Jack Rozparovač

Třetí, nejznámější dopis - Z pekla, který obdržel Geogre Lusk, předseda vyšetřovacího výboru, spolu s ledvinou Kate Eddowesové
Z Pekla Pánovi Luskovi. Pane, posílám vám půlku ledviny, kterou jsem vyřezal jedné ženské a schoval pro vás. Ten druhý kus jsem si opekl a snědl. Opravdu jsem si pochutnal. Jestli chvíli počkáte pošlu vám aji nůž kterým jsem to udělal. Chyt'te mě jestli to dokážete pane Lusk.

Oběti Jacka Rozparovače:

Mary Ann Nicholsová (přezdívkou Polly) - byla zavražděna v pátek 31. srpna 1888. Tělo Nicholsové bylo nalezeno brzy ráno kolem 3.40 na zemi před vchodem do stájí na Buck's Row což je zapadlá ulička ve Whitechaple asi 200 metrů od Londýnské Nemocnice.
Annie Chapman (přezdívaná Dark Annie) - byla zabita v sobotu 8. září roku 1888. Tělo Chapmanové bylo nalezeno kolem 6.00 ráno a leželo u dveří na dvůr domu č. 29 v Hanbury Street ve čtvrti Spitalfields.
Elizabeth Stride (přezdívaná Long Liz) -byla zabita v neděli 30. září roku 1888. Její tělo bylo objeveno kolem jedné hodiny ráno. Leželo na zemi v Dutfield's Yard na ulici Berner Street ve čtvrti Whitechapel. Elishabeth nebyla zohavena natolik, jako ostatní oběti (kromě podříznutého hrdla) a pravděpodobně byla napadena na veřejnosti.
Catherine Eddowes (používala přezdívky "Kate Conway" a "Mary Ann Kelly) - se narodila 14. dubna 1842 a byla zavražděna v neděli 30. září 1888, ve stejný den jako předešlá oběť Elizabeth Stride. Ripperologisté pojmenovávají tuto situaci jako "dvojitá událost" (v angličtině "double event"). Její tělo bylo nalezeno na Mitre Square v centru Londýna.Tvrdí se že vrah jí dokázal vypitvat ledvinu v uplné tmě.
Mary Jane Kelly (po výletu do Paříže si začala říkat "Marie Jeanette Kelly", přezdívaná "Ginger") - zavražděna byla v pátek 9. listopadu roku 1888. Její příšerně zohavená mrtvola byla objevena krátce po 10.40 ležící v posteli ve svém pokoji na Miller's Court č. 13 nedaleko Dorset Street ve čtvrti Spitalfields. Byla mladší než ostatní oběti, zavražděna ve vnitřních prostorách, k tomu všemu děsivě znetvořena.

Obětem vrah odřezal hlavu. Míra zohavení obětí se postupně zvyšovala, pouze s výjimkou Stridové (při útoku byl vrah zřejmě vyrušen). Nicholsové a Stridové nechyběly žádné orgány, Chapmanové vyjmul vrah dělohu, Eddowesové dělohu a ledvinu a navíc ji znetvořil obličej. Srdce Kellyové se nenašlo na místě činu, ale mnoho dalších vnitřních orgánů bylo vyjmuto a ponecháno v jejím pokoji.
Pět kanonických vražd bylo obvykle spácháno v noci spolu s přicházejícím víkendem, většinou ke konci měsíce nebo týden poté. Typicky v ústraní, nicméně s přístupem veřejnosti. Někdo se domnívá, že spáchal více vražd, ale to je těžko obhajitelné, protože v té době bylo zavražděno mnoho žen.

Možná se za pár desítek let dozvíme, jak to bylo na základě moderní vědy, ale teď jen musíme doufat, že už nikdy nikdo jiný nebude páchat takové zločiny jako v 19. století Jack Rozparovač. Nejhorší ale je, že se ho nikdy nepodařilo chytit...

(zdroj: od nejlepší z nejlepších: Lennie)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Onder | 3. května 2009 v 19:51 | Reagovat

i LOVE HALOWEEN !!!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama