Symboly

24. listopadu 2008 v 16:02 |  Halloween
Pokud chcete slavit Halloween, nesmíte si zapomenout opatřit na 31. řijna nějaké Halloweenské symboly, protože za času prodlužujících se nocí, když se listy stromů zbarvují podzimními barvami, se mnoho světových měst připravuje na svátek plný temné a děsivé symboliky. Z výkladních skříní obchodů nás pozorují duchové, kostry, čarodějnice, noční tvorové jako kočky a netopýři, tváře monster atd.
Tradičními znaky Halloweenu jsou: dýně, speciálně vyřezané se svíčkou uvnitř (tzv. Jack-o'-Lantern), dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci atd. Barvy: černá a oranžová.

Mnoho Halloweenských symbolů je založeno na tradičním pohanském vnímání jejich spojení s čarodějnictvím. Když byl Halloween jako slavnost přejat do křesťanské kultury, začaly symboly být vnímány jako znaky zla, spojení se Satanem.

MASKS - MASKY: mají za úkol chránit před zlými duchy a skřítky. V dávných dobách Egypťané často používali masky jako napodobování jejich božstva. Ve středověku, křesťanské kostely zakázaly nošení masek a vyhnout se praktikám s nimi, ale lidé pokračovali v nošení na pohanských slavnostech, které přijali křesťané jako je např. Halloween a karneval.
CATS - KOČKY: Egypťané považovali kočku za posvátnou a jejich bohyně úrody považovala za matku boží všechny kočky. Uprostřed let, jistá bohyně Diana byla považována za královnu čarodějnic, kočky souvisely s čarodějnictvím a byly považovány jako běžný mazlíček čarodějnic. Dnes se staly kočky jedním z populárních symbolů Halloweenu a černá kočka je často spojována s neštěstím a špatným znamením.
OWLS - SOVY: Sova zastupuje moudrou ženu z vesnice, známou jako mazanou léčitelku nebo bylinkářku jako například Athenu, Lilith a Mari. Mari dokonce mohla vzít na sebe podobu sovy. Dnes jsou sovy spojovány s čarodějnicemi na Halloween. Je totiž, stejně jako kočka, nezbytným doplňkem každé správné čarodějnice, která sovy s oblibou posílala na výzvědy do okolí či k jiným čarodějnicím a čarodějům.
APPLE - JABLKO: je hlavním předmětem pro většinu halloweenských her.
PUMPKIN - DÝNĚ: je tradičním symbolem Halloweenu. Dýně se vydlabe a do ní se vyřežou speciální otvory (oči, nos, ústa). A jakmile se uvnitř dýně rozhoří svíčka a otvory se do tmy rozzáří, o strašidelnou atmosféru skutečně není nouze.

(Zdroj: Opět děkuji Lennie za přípravu tohoto textu )
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama