Filmový festival Sundance

31. ledna 2009 v 14:05 |  jiné...
Očividně hodně hvězd se pravidelně zúčastňuje filmového festivalu Sundance, ale co to vlastně je? Kdy je? a podobné otázky se mi honily v hlavě. Ani já jsem to donedávna nevěděla, ale ted'kom jsem to všecko zjistila:

Sundance Film Festival je jedním z nejprestižnějších filmových festivalů, který se svým významem vyrovná jiným světově proslulým festivalům jako jsou ty v Cannes nebo v Benátkách. Každoročně se odehrává v lednu v americkém Utahu a vždy přitahuje pozornost filmových kritiků i tvůrců, neboť se jedná o největší festival nezávislých filmů v USA. Skládá se ze soutěžní sekce, která zahrnuje hranou i dokumentární tvorbu, a z části nesoutěžní.

Historie

První ročník festivalu se odehrál v roce 1978 v Salt Lake City pod názvem "The Utah/United States Film Festival" a jeho účelem bylo přitáhnout pozornost filmových tvůrců a turistů k Utahu. V prvních letech se program skládal z retrospektivních projekcí a seminářů, ovšem už tehdy zahrnoval i zástupce nezávislé filmové tvorby. Skutečný rozvoj festivalu ve světově významnou událost nezávislého filmu ovlivnilo spojení se jménem Roberta Redforda, který zde v roce 1981 založil Sundance Institute. Čas konání přehlídky se (na radu režiséra Sydneyho Pollacka) přesunul ze srpna na leden, čímž přibyla i možnost lyžování. Festival se nyní odehrává v městě Park City, které je od původního místa konání vzdálené 48 km. Shodou okolností je to jediné město v Utahu, kde je možno si koupit pivo (což podle některých názorů není náhoda). Od roku 1991 nese přehlídka oficiálně název Sundance Film Festival podle postavy ze slavného filmu "Butch Cassidy a Sundance Kid". V následujících letech se festival stal důležitým bodem v tvorbě mnoha nezávislých režisérů - mezi nimi Quentina Tarantina s jeho režijním debutem Reservoir Dogs, dále Stevena Soderbergha, Jima Jarmusche a dalších. Festival některé z uvedených filmů zviditelnil, příkladem může být horor "The Blair Witch Project" ("Záhada Blair Witch", 1999). Sundance Institute také od roku 2006 spolupracuje s "Brooklyn Academy of Music".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kinsley spring *-*-your SB ♥ | Web | 8. února 2009 v 13:27 | Reagovat

negdy si tam spolu zajedeme.............:)

2 Jane | Web | 14. února 2009 v 14:52 | Reagovat

Jasně že jo:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama