Hugh Laurie - Biography

8. ledna 2009 v 18:06 |  Hugh Laurie
Můj oblíbený herec tu nesmí chybět, takže jsem vytvořila jeho originální životopis. Mimochodem... strašně mě fascinují ty jeho modré oči, snad máte stejný názor...
Hugh Laurie (celým jménem: James Hugh Calum Laurie) je všestranný britský herec, spisovatel a muzikant a je u nás známý především jako představitel hlavní role v seriálu Dr. House. ("House M.D.")
Narodil se 11. června 1959 v anglickém Oxfordu. Vzdělání získal v Etonu a na Cambridge University, kde studoval antropologii a archeologii.
V roce 1977 vyhrál juniorské mistrovství Anglie ve veslování a na mistrovství světa ve Finsku skončil na 4. místě - sportu ale musel nechat ze zdravotních důvodů, a tak se vrhl na divadlo. Od roku 1978 se objevoval i na jevišti v inscenacích divadelního souboru Footlights, v němž působil s partou přátel (Emma Thompsonová, Stephen Fry, Tony Slattery a Martin Bergmann).
Divadelní hry taky sám psal - za hru The Cellar Tapes, kterou napsal v roce 1981 spolu se svým dlouholetým komediálním partnerem Stephenem Fryem, obdržel cenu Perrier Comedy Award.
V následujících letech se objevoval v mnoha britských televizních projektech, například od roku 1986 jsme ho mohli vidět v seriálu "Černá zmije III." ("Blackadder the Third", 1986) spolu s Rowanem Atkinsonem (v dalším pokračování s nimi hrál i Chris Barrie). Za svůj dramatický přínos byl vyznamenán Řádem Britského impéria.
Jemný humor si mohl vychutnat v úloze pana Littlea, jehož rodina adoptovala ze sirotčince chytrého bílého myšáka, v trikové rodinné komedii podle dětské knihy E. B. Whitea Myšák Stuart Little. Dobře se zhostil také postav aristokratů v přepisech klasických románů Jane Austenové (Rozum a cit), Honoré de Balzaca (Madam Bette) a Alexandra Dumase (Muž se železnou maskou). Je autorem knižního thrilleru "The Gun Seller" ("Obchodník se smrtí"), který je velmi dobře hodnocen. Rozhodně je dobrý pro typické fanoušky sarkastického doktora House, protože "Housovský" humor se v tom nezapře. The Gun Seller (1996) je jeho prvním a zatím jediným románem, který v ČR vyšel přeložen v roce 2008.
Od roku 2004 hraje hlavní roli v serálu Dr. House. Roli geniálního, o holi chodícího doktora House hraje tak dobře, že získal Zlatý Glóbus a poslední dva roky dvakrát cenu TCA (Television Critics Association). Byl také několikrát nominováný na cenu Emmy.
Od 1989 je ženatý s Jo Green, s níž má tři děti - dceru Rebeku a dva chlapce Billa a Charlieho. Nejstarší Charlie hodlá jít studovat na Cambridge Universitu.
Hugh Laurie je také hudebník. Je výborný hráč na klavír, také na elektrickou kytaru. Je členem skupiny Band from TV, v níž hraje na klávesy. Říkal, že by se nebránil tomu, aby se Dr. House zdramatizoval do muzikálu. S tím souhlasí i jeho kolegové ze seriálu (Jennifer Morrison, Jesse Spencer a Omar Epps), kteří mají s muzikou také zkušenosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama