Městské divadlo Zlín

24. června 2013 v 13:45 |  Městské divadlo Zlín



Městské divadlo Zlín je příspěvková organizace; budova sídlí v centru města Zlína.
Nejdříve něco málo z historie...
Po smrti Tomáše Bati se majitelem společnosti BAŤA stal jeho nevlastní bratr Jan Antonín Baťa, který pokračoval s rozvojem města Zlín. Již v roce 1937 se objevily první myšlenky na výstavbu městského divadla, ale díky následné 2. světové válce byl záměr odložen.
První pokus o založení vlastního městského divadla se prvně uskutečnil v roce 1946 - divadlo neslo název "Divadlo pracujících". Po 2. sv. válce nebyly ještě ty možnosti dovolit si postavit divadlo, a tak divadlo sice mělo své herce i ostatní zaměstnance potřebné k uskutečnění činnosti divadla (hl. technický úsek), ale všechna představení se odehrávala v jedné z továrenských dílen. Později se představení začaly odehrávat na Malé Scéně, což je již samostatná budova.
1959 - Divadlo začalo být populární a navštěvovalo jej stále více diváků, a tak bylo rozhodnuto, že se postaví nová velká divadelní budova.
11.11.1967 - výstavba nové divadelní budovy je u konce a divadlo bylo stavnostně otevřeno hrou "Jánošík". V téhle nové moderní budově byla rovněž vytvořena menší scéna nazvaná "Divadélko v klubu".
V průběhu sedmdesátých let 20. stol. - angažmá získávají mladí herci, např. Jana Tomečková a Pavel Leicman, stali se členy uměleckého souboru, jimiž jsou doteď.
Během osmdesátých let 20. stol. - do hereckého souboru se dostávají další známá jména - Rostislav Marek, Helena Čermáková, Luděk Randár či Radek Šopík jsou součástí zlínského divadla dodnes!
Rok 1989 ve znamení Studia Z - probíhala rekonstrukce Velkého sálu, tudíž bylo třeba sehnat náhradní prostory. Pro tyto účely byla upravena zkušebna č. 1, v té době pojmula až 100 diváků. Nový sál byl pojmenován Studio G (Gottwaldov), později (když se Gottwaldov přejmenoval na Zlín) Studio Z.
2010 - novým ředitelem divadla byl jmenovaný Petr Michálek.
2011 - od 1. ledna se z Divadélka v klubu stal divadelní a hudební klub přejmenovaný na "Dílna 9472" (Dle čísla dílny v Baťovské továrně, kde se hrála vůbec první představení).


Zdroj: Městské divadlo Zlín
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama